top of page

Fotokomórki to urządzenie peryferyjne napędu bramy które zabezpiecza samochód, osoby poruszające się w świetle, okolicy bramy w czasie jej ruchu. W zdecydowanej większości przypadków siłownik obsługuje jedną parę fotokomórek. Taka instalacja działa gdy brama jest w fazie zamykania i osoba lub pojazd przetnie światło fotokomórek. Brama z reguły odwraca ruch w stronę otwierania, zabezpiecza to osobę, pojazd przed przytrzaśnięciem, staranowaniem przez bramę. W pewnych sytuacjach jest potrzeba wyposażenia instalacji napędu o drugą linię fotokomórek na zamykaniu. Stosuje się tak czasem przy bramach skrzydłowych, które z racji konstrukcji od strony wewnętrznej gdzie z reguły poruszają się skrzydła inaczej zawęża światło wjazdu i przy próbie przejazdu gdy brama jest w fazie zamykania możemy nie zdążyć z dojechaniem do linii fotokomórek. Innym przypadkiem stosowanie dwóch linii fotokomórek jest konieczność zabezpieczenie obszaru w którym porusza się brama w fazie otwierania. Tego typu instalacje spotyka się z reguły w bramach przesównych.

Fotokomórki z racji funkcji w bramie ulegają często uszkodzeniu na skutek różnych czynników:

-uszkodzenia mechaniczne w wyniku zaczepienia pojazdem, innym przedmiotem, znam też przypadki kiedy to pies zainteresował się fotokomórką i ją odgryzł

-nieprawidłowe działanie w wyniku zmatowienia soczewki (szczególnie przy starych fotokomórkach)

-uszkodzenia elektroniki fotokomórki (urządzenie pracuje za każdym razem kiedy ktoś lub coś przekroczy światło bramy, niezależnie czy brama jest w ruchu czy nie)

-uszkodzenia elektroniki w wyniku rozszczelnienia obudowy lub dostania się owadów na płytę elektroniki

-uszkodzenie instalacji fotokomórek (dlatego tak ważne jest odpowiednio dobrane przewody)

 

Rozróżniamy kilka rodzai fotokomórek, najpopularniej stosowane to dwa, przekaźnikowe i bezprzekaźnikowe które nie są ze sobą zamienne.

 

Systemy Radiowe

Opisałem w innym dziale tutaj tylko krótka informacja:

1) Systemy radiowe dzielimy na sposób kodowania i częstotliwość pracy

a) stały kod (stare drogi radiowe, często awaryjne, mało bezpieczne, piloty drogie w zakupie i coraz trudniej dostępne)

b) kod zmienny (miliardy, często biliony kombinacji, kod nie do skopiowania, mniej zawodne, tańsze, z reguły łatwo dostępne)

c) Częstotliwość pracy (433Mhz najpopularniejsza częstotliwość, stosowana również w pilotach instalacji alarmowych z tego powodu niekiedy zdarzają się zakłócenia pracy systemu radiowego)

d) Częstotliwość pracy ( 869 Mhz powoli przechodzi się na tę częstotliwość ze względu na brak zakłóceń i niezawodność, napędy niemieckie i austryjackie od dawna standardowo wyposażane w ten typ systemów radiowych)

 

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z naszego obecnego systemu radiowego sterującego naszymi siłownikami (powód np. drogie i trudno dostępne piloty) zawsze możemy zmienić system radiowy. Każdy napęd ma możliwość podłączenia innego systemu radiowego.

 

Sygnalizacja świetlna

Przy bramach automatycznych stosuje się lampy ostrzegawcze w celu ostrzeżenia, informacji o ruchu bramy. Z reguły tego typu instalacje stosuje się w bramach wjazdowych, rzadziej w przypadków bram garażowych chyba że jest potrzeba ostrzeżenia o ruchu jak np. firmach czy garażach osiedlowych. Przy wyborze sygnalizacji świetlnej mamy do wyboru dwa główne rozwiązania: lampy z żarówką tradycyjną i lampy ledowe. Lampy ledowe są droższe w zakupie ale odpada konieczność wymiany żarówek (są bardziej żywotne) i nie są wrażliwe na wstrząsy które przy montażu lampy na słupku w przypadku lamp tradycyjnych powodują częste uszkodzenia żarówki. Lampy ostrzegawcze są zamienne, czyli do napędu Came możemy zastosować lampę np. FAAC, W kwestii wyboru zazwyczaj decyduje sprawa estetyki, upodobań.

 

W większości przypadków usterkę da się usunąć na miejscu i od ręki jednak czasem konieczny jest demontaż automatu i sprawdzenie wszystkiego w serwisie.

 

Obsługujemy siłowniki liderów rynku takich jak Nice, Faac, Came, Beninca, Sommer, Tousek, Gibidi, Proteco, Key, Hormann, Normstahl BFT ale i producentów mniej znanych jak: Marantec, Fadini, Life, LiftMaster i inni.

 

Przyjazd i oględziny napędu jest bezpłatny!

 

bottom of page