top of page

Gwarancją długiego i niezawodnego korzystania z automatyki montowanej w naszych bramach (poza doborem odpowiedniego siłownika do bramy) jest dobry stan techniczny mechaniki samej bramy, skrzydła bramy. W bramach przesuwnych uwagę należy zwracać na tzw. luz miedzyzębny który zapobiega sytuacji kiedy to brama stoi na napędzie i obciąża układ napędowy siłownika doprowadzając do uszkodzenia przekładni i łożysk. Kolejna sprawa to dobra kondycja wózków jezdnych których nie widać a które pracują wewnątrz szyny jezdnej bramy. W tym celu zimą należy dbać o to aby przestrzeń w obrębie ruchu bramy (światło bramy i ogon bramy przesuwający się do tyłu przy otwieraniu) nie grzązł w śniegu. Śnieg dostający się do szyny jezdnej może spowodować że brama nie będzie zamykała się do końca lub w pełni otwierała. Śnieg w szynie jezdnej powoduje przyspieszoną korozję rolek, uszkodzenie łożysk a także przymarzanie rolek do bramy przez co siłownik przy starcie musi pokonać bardzo duże opory.

 

Kolejna sprawa to dbałość o należyte podparcie bramy w pozycji zamkniętej (w typowych warunkach eksploatacyjnych lub podparcie szyny w pozycji zamkniętej i pozycji otwartej gdy brama stoi otwarta powiedzmy 8 godzin dziennie w godzinach pracy firmy). Brak podparcia powoduje odkształcenie się szyny (z racji konstrukcji bramy, w pozycjach skrajnych mamy do czynienia z bardzo dużym momentem statycznym działającym na szynę) i konieczną wymianę. Innym elementem na jak należy zwracać uwagę jest rolka prowadząca, element który utrzymuje bramę przesuwną w pionie. Dzięki temu nasza brama nie trze wypełnieniem o słupek (co czasem widać na deskach lub słupku) i nie obciąża siłownika dodatkowym oporem w ruchu.

 

Przy bramach skrzydłowych jedną z ważniejszych rzeczy jest kondycja zawiasów które należy smarować i utrzymywać w dobrej kondycji tak aby opory ruchu które siłowniki muszą pokonać nie wzrastały. Większość siłowników skrzydłowych wymaga oporów które wyznaczają punkt zatrzymania bramy (pozycja krańcowa). Należy zwracać uwagę na sytuację by takie były i aby skrzydła bramy odpowiednie z nimi współgrały (nie łapały oporu w górnej pozycji bo to może powodować nasuwanie skrzydła na opór i w efekcie blokowały skrzydła w pozycji zamkniętej). Inną sprawą są opory na otwarciu. W siłownikach wyposażonych w wyłączniki krańcowe z reguły nie ma potrzeby montowania oporów na otwarciu (poza wyjątkami gdzie wyłącznik pełni rolę punktu szukania oporu lub spowolnienia) i takich gdzie opory mamy umiejscowione na obudowie. W innych przypadkach należy stosować opór na otwarciu inaczej śruba napędowa będzie dochodziła bezpośrednio do nakrętki siłownika i spowoduje znacznie szybsze zużycie układu przeniesienia napędu siłownika. Zimą należy pamiętać że siłownik przystosowany jest do otwierania i zamykania skrzydła, nikt nie przewidywał projektując napęd że będzie ona pługiem do odśnieżania podjazdu.

 

W większości przypadków usterkę da się usunąć na miejscu i od ręki.

 

Obsługujemy siłowniki liderów rynku takich jak Nice, Faac, Came, Beninca, Sommer, Tousek, Gibidi, Proteco, Key, Hormann, Normstahl BFT ale i producentów mniej znanych jak: Marantec, Fadini, Life, LiftMaster i inni.

 

Przyjazd i oględziny napędu jest bezpłatny!

bottom of page